Ağız Kokusu Nedir Nasıl Önlenir

0 15

Ağız kokusu, dişlere ve damağa yapışmış yemek artıklarının oluşturduğu bir kokudur. Genellikle sabah uykudan kalktığınızda meydana gelir. Bazı kişilerin diş ve ağız problemleri sebebi ile de gün içerisinde de bu kokuyu duymak mümkündür.

Ağız kokusuna etken olan en büyük faktörler, sağlıksız diş temizleme, ağız temizliği ve sigaradır.

Sigara en büyük faktördür, çünkü sigaranın içerisinde bulunan maddeler hem diş sağlığınıza hem de ağız sağlığınıza büyük zarar verir. Sigara içen bir kişi, yemek yedikten sonra üstüne sigara içmesi ve gece yatarken dişlerini fırçalamaması kişi de ağız kokusuna yol açar.

Ağız kokusunu önlemek için yemeklerden sonra dişlerimizi fırçalamak, ağzımızı bol su ile temizlemek ve yemeklerde ikram edilen maydanozları çiğ bir şekilde yemektir.

Bir restorana gittiniz ve güzel bir ziyafet çekmek istiyorsunuz, bir yemek söylediniz tabağın yanında sizin süs sandığınız fakat şefin aslında ağız kokusu yapar demek istediği maydanozları bir kenara ittirerek yemeğe başladınız. Afiyetle yediğiniz yemek sonrası bir de sigara yaktınız çayın yanında, keyfinize diyecek yok rahatladınız. Fakat ağız kokusu için yüzde 90 bir davetiye vermiş oldunuz. Yaptığınız tüm bu uygulamalardan sonra ertesi gün ağız kokusundan şikayet etmeye başlayabilirsiniz.

Bu yüzden her zaman yemekten sonra maydanozları çiğ olarak tüketmeye dikkat edin, karanfil de buna katılabilir. Böylece diş ve ağız sağlığınızı korumuş olacaksınız.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.