Gümüş Neden Kararır? Gümüş Aksesuarlar Nasıl Kullanılmalı ve Korunmalıdır

0 11

Gümüş çok kullanışlı bir madendir ve takı sektöründe fazlasıyla kullanılmaktadır. Gümüş eğer havayla temasa geçerse kısa zaman içerisinde kararmaya başlayacaktır. Kullanılmadıkça da kararma oluşumu görülecektir. Belli bir reaksiyon sürecinde kararma gösteren gümüş madeni; sülfat, hidrojen ve kükürt tepkimesi sonucunda eski parlak halini kaybeder.

Kullanmakta olduğunuz parfüm, deodorant ya da krem türündeki kozmetik ürünler de gümüş takılarınızın kararmasına neden olacaktır. Aynı şekilde deniz suyu da gümüş takıların kararma sürecini hızlandıracaktır. Rutubet barındıran alanlarda saklanan, fazla ışığa maruz kalan, sık sık su ile temas eden gümüş takılar da daha çabuk deforme olur.

Gümüş aksesuarları korumak sanıldığı kadar zor bir şey değildir, aksine sizi asla zahmete sokmayacak bir şeydir. Pamuklu bir bez yardımı ile gümüş takılarınızı nazikçe silebilirsiniz. Asla bastırma hareketi yapmamalısınız, takılarınızı çizebilirsiniz.

Her kullanım sonrası pamuklu bez ile silme işlemini gerçekleştirirseniz takılarınızı daha uzun zaman boyunca kullanabilmiş olacaksınız.

Gümüş bir takı eğer rodyum kaplamalıysa çok daha uzun süreli olarak kullanılabilir. Aksesuarınızı satın alırken bu konuyu muhakkak sormalısınız. Rodyum kaplama yapılmış olan gümüş takıların kararma süreci çok daha yavaş gerçekleşmektedir, bu sebeple her zaman rodyum kaplama tercih edilmelidir.

Gümüş takılar asla nemli ortamlarda saklanmamalıdır. Birçok kişi banyo içerisinde takılarını muhafaza eder. Bu yanlış bir davranıştır. Gümüş, nemli ortamda kararmaya ve deforme olmaya çok daha meyilli olan bir madendir, buna her zaman dikkat edilmelidir. Karton kutuda muhafaza edilen gümüş takılar hava ile kolayca temas edeceği için eskime süreci daha da hızlanacaktır.

Gümüş Takı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gümüş takı alırken dikkat edilmesi gereken durumlar arasında en başta gelen elbette markasız, kimin ürettiği belirsiz olan yerlerden alışveriş yapmamaktır. Aksi halde dolandırılma ihtimaliniz vardır. Size gümüş diyerek sahte bir ürün gönderebilirler.

Piyasada birçok güvenilir gümüş aksesuar satıcısı var. Bunlardan hangisini tercih ederseniz ondan alışveriş yapabilirsiniz. Sitelerde bulunmakta olan kullanıcı yorumları da önemlidir.

Bu da size yol gösterecek olan durumlar arasında yer almaktadır. Satış sonrasında sağlanan çeşitli hizmetler de önemlidir, bunu da mutlaka araştırınız. Alışveriş yapmak istediğiniz sitenin güncellik durumunu da kontrol ediniz. Güncel olmayan bir internet sitesine de fazla güven duyulmayacaktır.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.