İş Hayatında Kadınlar Neler Yapmaktadır

0 19

İş Hayatında Kadının Yeri

Toplumumuzda eğitimli ve donanımlı kadınların artmasıyla kadınlar, iş hayatında önemli bir yere sahip olmuştur. Bu sadece Türkiye’de değil tüm dünyada kabul edilir bir gerçektir. Eğitim kalitesinin artması kadınlara yönelik meslek kurslarının açılması ve en önemlisi iş hayatına atılmak isteyen kadınlara verilen devlet desteği pek çok kadının kendi iş yerlerini kurarak iş sahibi olmasına sebebiyet vermiştir.

Kadınların İş Hayatında Yaptıkları Meslekler

Kadınlar, gerekli eğitimlerini alarak terzilik, el işi öğretmenliği, memurluk, şirkette üst düzey yöneticilik, yönetici asistanlığı, bir kurumda veya şirkette genel müdürlük, polislik, askerlik, otobüs şoförlüğü, tarım işçiliği, tekstil, akademisyenlik, oto tamirciliği, temizlik işçiliği gibi çok geniş iş alanlarında görevlerini başarı ile yapmışlardır. Ve kendilerine toplum içerisinde hatırı sayılır bir yer edinmişlerdir.

Eskiden kadın polis, kadın oto tamircisi, kadın erkek kuaförü, kadın otobüs şoförü veya kadın asker gördüklerinde şaşıran insanlar şimdi bu duruma alışmış hatta kadınların bu işleri seçmelerine destek olmaya başlamışlardır. Hayat şartları günümüzde bir kadın için çok zordur. Kadınlar hem anne, hem eş, hem iş kadını olarak kendini en başarılı şekilde kanıtlamış, hatta sadece erkek işi olarak tabir edilen işlerde bile layığıyla çalışarak başarısını göstermiştir. Bir iş yerinde kadınların çalışması o iş yerindeki kaliteyi, düzeni, tertibi, güveni ve verimliliği arttırır. Bir kadın isterse her şeyi başarabilir.

Kadınların İş Hayatındaki Etkileri

Tarım işçiliği ve tarıma yönelmeleri sayesinde gerekli desteği aldıklarında verim artar.

İşler düzenli yapıldığında ve hasarsız üretim yapıldığında kalite artar, kazanç artar. Yapılacak olan işler zamanında ve eksiksiz olarak teslim edilir. Kadınların olduğu yerde daha dikkatli ve özenli çalışıldığından iş yerindeki iş kazaları azalır, güvenli çalışma ortamı artar.

Kadınların ikna gücü çok yüksek olduğundan özellikle bankacılık ve pazarlama sektöründe çok başarılı olurlar. Kadınların yazmaya karşı doğal bir yetenekleri olduğundan Yayıncılık sektöründe hatırı sayılır bir yeri vardır. Kozmetik dalında erkeklerden çok daha başarılıdırlar hatta erkek kozmetiğinde bile Hava yollarında hem uçuş görevlisi hem yer görevlisi olarak daha çok tercih edilirler.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.