Küçük Oturma Odasına Özel Dekorasyon Önerileri

0 10

Oturma odası ev halkının en fazla vakit geçirdiği alanlardan biri olarak biliniyor. Bu pek de yanlış bir bilgi sayılmaz aslında. Sohbetler burada edilir, filmler burada izlenir, kitap burada okunur, çoğu zaman ödevler de bu alanda yapılır.

Burası herkesin odasına çekilmeden önce bulunduğu yerdir. Misafirlerin, ev halkının en çok vakit geçirdiği bu alanın dekorasyonu elbette ki evin diğer bölümlerinden bir tık daha önemli olmaktadır.

Şayet evinizde bulunan oturma odası darsa yani ufak yapılıysa elbette yapabileceğiniz alternatif şeyler var. Bu yazı içerisinde küçük oturma odanızı nasıl daha fonksiyonlu bir hale getirebileceğinizi anlattık.

Minimal Oturma Takımları Satın Alın

Geniş ve büyük oturma gruplarından her zaman kaçınmalısınız. Oturma odanızın daha büyük görünmesini istiyorsanız tercihiniz her zaman minimal mobilyalardan yana olmalıdır.

Koyu Renklerden Uzak Durun

Ufak alanlar fazla ışık almazlar. Bu sebeple de daha ufak görünürler. Kesinlikle koyu renk boyalarla oturma odanızı boyamamalısınız. Tam aksine açık renkler kullanmalısınız. Bu yöntem oturma odanızı çok daha geniş ve ferah gösterecek olan bir yöntemdir.

Aydınlatmanın Önemi

Doğru bir biçimde aydınlatılmış olan bir oturma odası oldukça geniş görünecektir. Yanlış aydınlatma her zaman kötü bir görünüme sebebiyet verir. Bundan da kaçınılması gerekir.

Aldığınız Ürünler Çok Fonksiyonlu Olmalı

Çok fonksiyonlu ürünler daha az yer kaplayacağı için alandan tamamen büyük ölçüde kazanmış olmanızı sağlayacaktır. Bu sebeple her zaman oturma odanızda çok fonksiyonlu ürünlere yer vermeniz gerekmektedir. Aksi durumda alan daraldıkça daralır ve boğucu bir yer haline gelir.

Dekor Ürünlerine Daha Az Yer Ayırın

Evinizi karmaşık göstermek istemiyorsanız bu ipucuna kesinlikle uymalısınız. Dekor ürünleri arttığında karmaşık bir görünüme sebep olur ve alan daraltır. Bu sebeple de karışık bir görüntü ortaya çıkar. Dinlenme alanı yorulma alanına dönüşmesin, dekor ürünlerine azami miktarda yer ayırın, rahatınıza bakın.

Halı ve Kilim Sayısını Azaltın

Küçük bir oturma odasında halı ya da kilim gibi ürünler fazla sayıda bulunmaktaysa bu durum sağlıksız sonuçlara yol açacaktır. Kalabalık bir görünüme sebep olan halı ve kilim fazlalığı alanı da daraltacaktır. Bu sebeple azami sayıda ihtiyaç olduğu kadar halı ya da kilim kullanılmalıdır.

Daha iyi bir görünüm ve rahat bir ortam için bu ipucuna uyulması da tavsiye edilir.

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.