Moda Nedir, Nelerden Etkilenir

0 10

İnsanların kendi yaşamlarını yansıtan giyecekleri vardır; yine de farklı görünmek için moda akımlarına herkes gibi kapılırız. Moda soyut bir kavramdır, tüketimi körükleyen bir akım olagelmiştir.

Moda, hayatın içindeki her şeyi kapsar. Moda, hayatın kendisidir, diyebilirsiniz. Gözlüklerden, eski halılara kadar, elektronik cihazlarınıza ve diğerlerine kadar, modanın içindedirler. Modayı tanımlayacak olursak; Bir tüketim anlayışıdır, denilebilir.” Yani neyi tüketmeniz gerektiğini açıklayıcı “görünmez kuralların” bütünüdür. Herkesin kendine has giyim ve kullandığı cihazlara göre bir modası olabilir, bu da modanın herkes için özgün olabileceği anlamına gelmektedir. Herkes kendi modasını yaratır! Farklı sebeplerden ötürü modaya ihtiyaç duyulmaz; bizler farklı olmak için bize sunulan modaya uyarız.

Moda Nedir?

Farklı zamanlarda ortaya çıkan giyim tarzlarının hepsi olabilir; bunların içerisine: Sanat, mimari, edebiyat, genel davranışlar ve yemek gibi farklı konuları da dahil edebiliriz, modanın tanımına. Moda, toplumsal beğeninin bir süre etkin rol oynamasıdır. Moda deyince sadece kıyafet gelmesin aklınıza; ayakkabıların da modası vardır, saçların da…

Modadan esinlenmeyen alan yoktur; Edebiyat, tiyatro, alışveriş, müzik, sinema ve diğer aktiviteler de girebilir içine. Bu alanlar modalarla hayat bulur ve hayatımıza renk katarlar. Moda denince, daha çok sosyete ve burjuva kesimi aklımıza gelirdi; bunlar zamanla değişti, artık herkes için bir moda vardır. Modaya ihtiyaç duyulmasının sebebi, kıyafetler için, diğerlerinden daha çekici olması ve göze hoş gelmesi olabilir. Moda akımları, daha çok kadınlara hitap ediyor gibi olsa da, erkeklerinde bir moda anlayışı günümüzde oturmuştur.

Kıyafetler bizleri olumsuz hava koşullarından korumaktadır. Vücutlarımızı saran birer zırh gibidirler. Giydiklerimizle, dışarı çıktığımızda diğer insanlardan ayırt edilebiliriz. Onlar bizim duygularımızın üzerimize olan yansımalarıdır. Moda, bizim karakterimizin ve estetiğimizin dış görümümüze yansımasıdır. Tüm bu sayılanlara “moda” diyebiliriz.

Nelerden Etkilenir?

Yaz, sonbahar ve kış modaları vardır; Bu mevsimlerin kendisine has renkleri ve desenleri olabilir ve bizlerde bunlardan etkilenerek seçimler yaparız. Bulunduğunuz yıl içinde hangi renk moda ise, kıyafetlerin iplik ve kumaşları da o renkler kullanılır ve o renk moda olur. Ara üreticiler de o yıl moda olan renge yönelik çalışmalar yaparlar. Kullandığımız her şey o renkten etkilenir; Mobilyalar, ayakkabılar ve onlara uygun renkte elbiselerle bir kombin oluşturabiliriz. Buradan da bir moda akımı doğar.

Ekonomi

İnsanların her alanında modanın yeri vardır. Buralarda etkili olan faktörlerden birisi de ekonomidir. Ekonominin iyi veya kötü durumda olmasından moda da bir anlamda etkilenir. Ülkelerdeki genel ekonominin durumu, baskılar, yoksulluk ve savaş gibi nedenlerden dolayı, moda tercihlerinin etkilendiği görülmüştür.

Ülkenin gelişmişliği arttıkça kullandığı; malzemelerin ve ipeğin kalitesi daha da artmaktadır. Tersi durumda bir savaştaysa; Kullanılan malzemede tasarrufa gidilerek, daha az malzeme ve gösterişsiz elbiseler üretiminde bulunulur. Ekonominin moda üzerinde etkisi, parasal anlamda olur; Malzemelerin ve girdilerin fiyatı arttığında tüketim azalır; Malzemelerin ve girdilerin fiyatı düştüğünde fiyatlar da düşmektedir.

Diğer etkileyen olaylara bir bakalım; Bunlardan birisi siyaset olmuştur. Bir diğeri teknolojinin gelişmesine bağlı etmenler, moda üzerinde etkili olagelmiştir. Medyanın (Televizyon, gazete, dergiler, moda blogları ve siteleri vb.) inanılmaz bir etkisi olduğunu söyleyebiliriz.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.