Sonbaharda Hangi Besinler Tüketilmelidir?

0 15

Sonbahar Mevsiminde Sarı ve Turuncu Besinleri Tüketmeliyiz

Güneşin etkisini kaybettiği Sonbahar mevsiminde; beslenmemize farklı bir yol haritası çizmemiz gerekiyor. Sonbahar mevsiminde vücudun azalan güneş enerjisi ile birlikte daha fazla enerjiye ihtiyaç duyduğu aşikardır. Bu yüzden de mevsime göre en uygun besinleri tüketmeli ve düzenli bir beslenme programı hazırlamalıyız.

Sonbahar mevsimi ile birlikte beslenme alışkanlıklarımızda birtakım değişikliklere gitmemiz gerekiyor. Bu mevsimde güneş etkisini kaybedeceği için; vücudun daha fazla enerjiye ihtiyaç duyduğu bir gerçektir. Önemli sağlık deposu olarak bilinen sarı ve turuncu renkte meyve ile sebzelerin bu mevsimde bolca tüketilmesi gerektiği uzmanlar tarafından belirtiliyor. Sarı ve turuncu renkli meyve ile sebzeler sayesinde; önemli bir güç kaynağı elde edecek ve vücudunuz ihtiyaç duyduğu enerjiyi de kolaylıkla depolayacaksınız. Sonbahar mevsiminde tüketilesi gereken besinleri teker teker sizlere aktaracağız.

Havuç

Beta karoten açısından oldukça zengin olan havuç; Sonbahar mevsiminde mutlaka tüketilmesi gereken besinler arasında yer alıyor. Turuncu rengi ile dikkat çeken havucu; ister çiğ olarak yiyebilir, isterseniz de yemeklerde kullanabilirsiniz. Aynı zamanda suyunu sıkarak da içmeniz mümkün. Salatalarda, çorbalarda, çeşitli sebze yemeklerinde kullanılan ve hem tat verici etkisi, hem de enerji verici yanı ile dikkat çeken havuç; birçok faydasıyla Sonbaharın vazgeçilmez sebzelerinden oluyor.

Balkabağı

Potasyum ve beta karoten içeren güçlü bir besin kaynağı olan balkabağı; turuncu sebzeler grubunda yer alıyor. Sonbahar mevsiminde mutlaka tüketilmesi gereken besinler arasında bulunan balkabağı; tatlı olarak, cheesecake olarak, çorba olarak, börek olarak ve hatta makarna olarak rahatlıkla tüketebileceğiniz bir besin maddesidir. Çorba olarak içebileceğiniz balkabağının; cheesecake ve kabak tatlı olan tatlı versiyonları bulunmaktadır. Bunun yanı sıra son yıllarda kabaklı börek ve kabaklı makarna olarak da tüketilmeye başlanmıştır.

Turunçgiller

C vitamini açısından oldukça zengin olan portakal, mandalina, greyfurt ve limon gibi turunçgiller, Sonbahar-kış dönemi içerisinde bolca tüketilmesi gereken besin maddeleri arasında yerini alıyor. Kanser önleyici özellikleriyle de dikkat çeken bu gıdalar; flavonoid yönünden oldukça zengin birer besin maddesidir.

Ayva

Kalp, akciğer, mide, böbrek, göz, bağırsak, ağız ve adet kanamaları noktasında oldukça yararlı bir besin kaynağı olan ayva; kışın habercisi olarak biliniyor. Protein açısından oldukça zengin bir besin kaynağı olan ayva; bunun yanı sıra, kalsiyum, demir, fosfor, potasyum, sodyum, C vitamini ve karbonhidrat açısından da zengindir. Sonbahar döneminde vücudun ihtiyaç duyduğu enerji, bu besin maddesinden rahatlıkla sağlanabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.