Sözde Unutulmaması Gerekenler

0 12

Söz, kız evinde damadın ailesinin kızı istemesiyle başlar ve yüzüklerin takılmasıyla son bulur. Söz evlenme teklifi edildikten sonraki süreçte aile arasında gerçekleşir. Söz ilk evlilik duyurusudur. Nişana kadar ki süreçte gelin ve damat söz yüzüklerini takarlar.

Nişandan sonra söz yüzükleri çıkarılabilir ya da arzu ediliyorsa takılmaya devam edilebilir. Söz yüzüğü, nişan yüzüğünün aksine daha incedir. Söz töreni için çiçekten, takıya, takıdan, bohçaya kadar unutulmaması gereken birçok ihtiyaç vardır. Söze kadar geçen süreçte birçok alışveriş yapılır. Sözde unutulmaması gerekenler;

1) Söz Bohçası

Nasıl hazırlandığı kültürden kültüre değişen söz bohçası en komplike ve en çok şeyin unutulabileceği kısımdır. Söz bohçası nişan öncesi bohçası olduğundan daha az kapsamlıdır. Gelin için yapılan söz bohçasında; iç çamaşırı, terlik, gecelik, bohça çiçeği, çikolata, makyaj malzemesi, çorap ve çanta olması yeterli olacaktır. Söz bohçası için alınanlar nişana göre daha uygun fiyatlı seçilebilir. Damat için ise; parfüm, kemer, cüzdan, ayakkabı, gömlek, kravat, takım elbise, iç çamaşırı, çorap ve pijama takımı alınmalıdır.

2) Söz Çiçeği

Söz çiçeğini kızı istemeye gelirken damat ve ailesi getirir. Söz çiçeği yaptıracağınız zaman ayırabileceğiniz para miktarını az çok belirlemiş olarak çiçekçiye gitmeniz daha yararlı olacaktır. Canlı çiçeklerden oluşan söz çiçeği için istediğiniz seçimleri yapabilirsiniz. Sevgilinizin sevdiği çiçekleri göz önünde bulundurmanız, onu mutlu edecektir.

3) Çikolata

Söz için de alacağınız çikolata için ayıracağınız miktarı kafanızda belirleyin. Söz için çikolatalar bir gondola veya gümüş bir tepsiye konulabilir. Tepsi veya gondolu çikolata alacağınız yerden seçebileceğiniz gibi dışarıdan kendi zevkinize göre de satın alabilirsiniz. Gümüş tepsi veya gondol sizin seçtiğiniz çikolatalar ile doldurulacaktır. Farklı çeşitler seçmeniz herkesin damak tadına hitap etmenizi sağlayacaktır.

4) Söz Tepsisi

Söz tepsisinin, nişan tepsisinden çok bir farkı yoktur. Şunu unutmayın ki yüzüklerin konulacağı tepsi aslında çok önemlidir. Sizin bağınızı temsil etmektedir. Söz konseptinize göre bir seçim yapabilirsiniz. Doğal ürünlerden hoşlanıyorsanız ahşap ve çiçekli bir tepsi, daha ağır ürünler ilginizi çekiyorsa gümüş ya da altın bir tepsi tercih edebilirsiniz. Tamamen size kalmış.

5) Söz Masası ve Süslemeleri

Söz masanız sizin bütün davetlilerle ve sözlünüz ile bol bol fotoğraf çekileceğiniz yer olacak. O yüzden söz masanızı olabildiğince şık ve güzel göstermelisiniz. Masanızda tepsinin içinde yüzükleri, eğer söz hatıranız var ise söz hatıralarınızı sergileyebilirsiniz. Aynı zamanda yapay çiçeklerden güzel süslemeler yapabilirsiniz. Masanızı tepsiye uygun şamdanlarla süsleyebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.