Valize Konulması Gerekenler

0 22

Evinden uzak bir yerde tatil yapanlar tatile gitmeden önce içinde gerekli eşya ve aletlerin olduğu bir valiz hazırlarlar. Valizlerin kapasiteleri kısıtlı olduğundan içlerine ne koymaları gerektiği oldukça önemlidir. Akıllıca seçim yapmak gerekir yoksa tatilde hiç de tahmin edilemeyecek durumlar ortaya çıkması muhtemeldir.

Deniz Kıyısında Bir Tatil İçin Valizde Olması Gerekenler

Deniz kıyısında bir tatil tercih edenler için en büyük sorun yaz aylarındaki kavurucu güneştir. Güneşten korunmanın pek çok yolu bulunur. Aşağıdaki gereçler kullanılarak güneşten korunulabilir.

1-Güneş kremi

2-Güneş şapkası

3-Şemsiye

4-Güneş gözlüğü

Bunlar valizde kesinlikle olmalıdır çünkü 35-40 derecelere varan kavurucu yaz sıcakları insan derisinde yanıklar oluşturabilir. Bazen de baygınlıklar ortaya çıkabilir. Bunu önlemek için şemsiye ve şapka çok ama çok önemlidir.

Bunun dışında denizden çıktığınızda kurulanmak için bir plaj havlusu kesinlikle valizde olması gereken bir eşyadır.

Doğa Gezisi Seven İnsanların Valizinde Olması Gereken Eşyalar

Bu tip insanların valizlerinin içeriğinin nasıl olduğu oldukça önemlidir çünkü doğa gezilerinde ne tür bir tehlikenin onları beklediğinden habersizlerdir. Olası bir tehlikeye karşı her an ekipmanları ile birlikte tetikle olmaları gerekir. Doğa gezilerinden tabi ki de yanında valizle gezmeleri anlamsız bir durumdur. Bu yüzden bir sırt çantası valizlerin içerisinde mutlaka olmalıdır. Sırt çantasının içerisinde bulunması gereken aletler şunlardır;

1-El feneri

2-Pusula

3-Çakmak

4-Düdük

5-Çadır

Tabii ki de havanın kararmasından dolayı gece görüş zorlaşacaktır. Bunu kısmen engellemenin en basit yolu bir el feneri kullanmaktır. Kaybolma durumu söz konusu olabilir. Bir pusula yön bulmadan yardımcı olacaktır. Eğer vahşi doğada bir gece kalmak istenirse havanın gece ne kadar soğuk olabileceğini hatırdan çıkarılmamalıdır. Birlikte getirilebilecek bir çakma kolaylıklar kamp ateşi yakımına yardım edecektir. Eğer bir arkadaş grubu ile seyahat ediliyorsa ve kayıp olma durumu söz konusu ise kullanılabilecek bir adet düdük bulundurulmalıdır. Kamp yapma planlanıyorsa vahşi hayvanlara ve yağmura karşı bir çadır iş görecektir. Doğayı seven insanlar için valiz hazırlığı da bu şekilde yapılır.

Tabi ki eğer otelde kalmayı tercih ediliyorsa bazı lüks ve lüks sayılabilecek oteller bu aletlerden çoğunu temin ediyor. Fakat bunu karşılayacak maddi olanağı olmayan insanlar için bu eşyalar hayat kurtarıcı olabilir ve kesinlikle valize konulmalıdır.

Sonuç olarak deniz kenarında ya da doğada keyifli vakit geçirmek isteyenler valizlerine ya da sırt çantalarında bir takım temel eşyalar almak zorunda kalırlar. Bu eşyaların seçimi hakkında temel bir fikri olamayanlar için bu bahsi geçen aletler temel ve yol göstericidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.