Yatak Odalarına Farklı Bir Dokunuş: Bohem Etkisi!

0 7

Daha cesur bir alan istiyorsanız Bohem etkisi tüm ruhuyla odanızı saracak demektir. Bunun yanısıra uçarı ve özgür ruhlu bir yatak odası dizaynı ve dekorasyonu arayışındaysanız da Bohem etkisi hiç vakit kaybetmeden yardımınıza koşuyor.

Bohem, ilk kez 1900’lü senelerde avangart bir stil şeklinde kendini belli etti. Özgünlüğe dair ne ararsanız bulacağınız Bohem stili ile yatak odanız artık kimsenin yatak odasına benzemeyecek. Bohem sanatının genel fikri zaten şu şekilde: Yarını düşünmek yok, gün ve gün iyi olmak var’’

Kendine ait bir karakteri olan Bohem yaşam evinize de konuk oluyor ve yatak odanızı çok daha özgün bir alana dönüştürüyor. Romantizmi de içerisinde barındırdığı için doğal ve şık bir ortam sunmuş oluyor.

Bohem Ruhu Yansıtmanın Yolları Nelerdir?

Bohem ruhu doğru bir biçimde yansıtmanın ilk yolu rengarenk eşyalar seçebilmektir fakat uyum da önemlidir elbette. Koyu renk mobilyalar Bohem ruhunun vazgeçilmez parçaları arasında yer almayı günümüz içerisinde hala sürdürmektedir.

Birtakım sanatsal objeler kullanarak da bu havayı destekleyebilirsiniz. Bohem ruhuna en çok uyum sağlayan ögelerden birisi de antika ürünler olmaktadır. Parlak tondaki renklerle de yatak odası dekorasyonunuzu oluşturmanız mümkündür.

Duvarınızda bir Frida Kahlo portresi bulundurabilirsiniz, Bohem hava denildiğinde akla Frida Kahlo kesinlikle gelecektir. Daha birçok sanatçının tablosuna da odanızda yer verebilirsiniz. Odanızda yer alacak bitkilerin de minimal değil daha büyük bitkiler olması gerekiyor. Bohem’in ruhunda olan budur çünkü.

Vintage aksesuarlar da bu havayı destekler nitelikte ögeler olmaktadır. Yatak örtüsü bol desenli olabilir. Bir sürü yastıkla da yatağın üzeri kaplanabilir. Gelelim aydınlatma konusuna… En önemli şeylerden biri olan aydınlatma sistemleri elbette Bohem konusunda da farklılık gösteriyor. Sakıt adıyla bilinen lambalar, kristal yapıda olan lambalar, vintage şamdanlar ve daha birçok eski ögeyi Bohem ruhuna adayabilmeniz mümkün oluyor.

Mumları da sakın unutmayın! Kokulu ve renk renk mumlar da odanızı hoş gösterecek. Halı olarak ise yine eski desenli halı ya da kilimleri tercih edebilirsiniz. Ya da hiç halı ya da kilim kullanmayabilirsiniz de. Seçim size kalmış. Annelerimize ısrarla karşı çıkarak ortadan kaldırttığımız dantelleri de Bohem ruhu için kullanabilmekteyiz.

E o zaman açılsın eski sandıklar, ortaya çıksın tüm güzel ve eski eşyalar!

 

 

 

 

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.